خشونت علیه خبرنگاران

سازمان ملل از دولت سومالی خواسته تا از آزادی بیان و رسانه‌ای در این کشور که ۳۰ خبرنگار آن در چهار سال گذشته کشته شدند، حمایت بیشتری کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل همچنین در گزارش خود درباره وضعیت آزادی رسانه‌ای در سومالی نسبت به پیشرفت‌ها درباره این مساله در طول پنج سال گذشته مطالبی را مطرح کرده است.

این گزارش که توسط هیات کمک رسان سازمان ملل در سومالی و همچنین شورای حقوق بشر این سازمان تهیه شده به مساله تصویب قانون فدرالی جدید درباره رسانه‌ها در سومالی در ماه ژانویه ۲۰۱۶ اشاره می‌کند که براساس آن برخی از آزادی‌های رسانه‌ای شامل حق دریافت اطلاعات در این کشور تضمین شده است.

در این گزارش همچنین نگرانی شدید درباره برخی از بندهای نامشخص این قانون بیان شده است که براساس آن به مقام‌های سومالی این اجازه داده می‌شود تا محدودیت‌هایی بر آزادی بیان اعمال کنند.

سازمان ملل در ادامه گزارش خود آورده است: با وجود فرهنگ رسانه‌ای فعال در سومالی و انتشار بیش از ۹۰ خبرنامه و فعالیت ده‌ها وبسایت و وبلاگ در این کشور خشونت علیه خبرنگاران و رهبران سیاسی در این کشور آفریقایی بسیار زیاد است. قتل، آدم ربایی،‌ حمله، ایجاد رعب و وحشت، دستگیری و تعطیلی نشریات خبری، ضبط تجهیزات و بلوکه کردن وبسایت‌ها از جمله کارهایی است که دولت سومالی علیه رسانه‌ها انجام می‌دهد.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است: خطراتی که متوجه رسانه‌ها و اصحاب رسانه در سومالی است بیانگر این حقیقت است که در بازه زمانی اوت ۲۰۱۲ تا ژوئن ۲۰۱۶ در مجموع ۳۰ روزنامه نگار و ۱۸ تن از اعضای پارلمان این کشور کشته شدند. درحالیکه بزرگترین خطر برای جان روزنامه نگاران از جانب الشباب است، نیروهای امنیتی سومالی مسبب اعمال خشونت علیه روزنامه نگاران و سیاستمداران نیز هستند. آژانس اطلاعات و امنیت ملی سومالی فعالان سیاسی و روزنامه نگاران را در کنار مظنونان الشباب در بازداشتگاه‌های کشور نگهداری می‌کند و هیچ نظارت قضایی در این باره وجود ندارد و از همه مهمتر اینکه از فوریه ۲۰۱۶ تاکنون این آژانس از رسانه‌ها برای نشان دادن اعتراف به گناه مظنونان الشباب استفاده می‌کند.

سازمان ملل همچنین در بخشی از گزارش خود به مساله انتخابات غیرمستقیم اواخر سپتامبر و اکتبر در سومالی نیز اشاره کرده و آورده است: ۱۴ هزار نماینده برای کرسی‌های مجلس علیای پارلمان سومالی انتخاب خواهند شد. افرادی که انتخاب می‌شوند رییس جمهوری جدید را در پایان اکتبر انتخاب می‌کنند. انتخابات همگانی و رسمی در این کشور در سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود. این انتخابات در ماه‌های آتی برای گذار سیاسی در این کشور آفریقایی بسیار اهمیت دارد.

زید رعد الحسین، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز گفت: حملات علیه خبرنگاران و رسانه‌ها به شدت بر دموکراسی اثر منفی می‌گذارد و باعث سرکوب آزادی بیان و حقوق بشر می‌شود. من از دولت سومالی می‌خواهم تا نقض حقوق بشر را متوقف کند.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

چهارده + 2 =